Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ogród permakultury

Nauka permakultury zawitała do dzieci z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Zagórowie. Jest to jedne z pierwszych przedszkoli w Polsce, które zdecydowało się na prowadzenie warsztatów ekologicznych w tym nurcie nauki, o charakterze ekologicznym. Dzieci na zajęciach poznają zasady funkcjonowania przyrody, która ich otacza, oprócz rozmów o przyrodzie rysują "po swojemu" elementy natury, dotykają i poznają zapachy ziół, uczą się o roślinach dzikich i jak je rozpoznawać. Chętnie poznają jakie poszczególne rośliny mają właściwości, jakie są zależności między nimi, jak ważny jest najmniejszy organizm w naszym ekosystemie i mają możliwość zadania mnóstwa pytań. Wspólnie robimy sadzonki do ogródka, który ma powstać by łatwiej było im poznawać świat i umieć korzystać z jego dóbr, w sposób zrównoważony. Wspólna praca buduje poczucie odpowiedzialności, kiedy dzieci widzą ile wysiłku i pracy kosztuje upraw roślin nabierają szacunku do pracy innych ludzi, cieszą się bardziej z efektów swojej pracy i już teraz po naszych zagórowskich przedszkolakach widać, że zdrowy styl życia w harmonii z przyroda staje się im bliski. "Proszę Pani ja posadzę". 

     Nauka Permakultury to nie tylko nauka o ogrodach i przyrodzie to też nauka wspólnej pracy, poznawania konsekwencji swoich zachowań, budowanie odpowiedzialności za przestrzeń nam najbliższą. W przedszkolu w Zagórowie już 5-letnie dziecko uczy się, że swoją pracą, nawet małą łopatką może zdziałać wiele. Myślę, że to ważne dla dzieci żeby już w tym wieku wiedziały, że ich twórczy zapał i praca będą budowały w przyszłości świat, w którym żyją. 

     Permakultura- dziedzina nauki o projektowaniu siedzib ludzkich tak by zaspokajały wszystkie podstawowe potrzeby człowieka w harmonii z przyrodą i otaczającym go środowiskiem.

Magdalena Zielińska 

Zajęcia w ogródku permakultury 2017/2018

Zajęcia w ogródku permakultury 2017/2018

Zajęcia w ogródku permakultury 2016/2017

Zajęcia w ogródku permakultury 2016/2017

Zajęcia ekologiczne 2015/2016

Zajęcia ekologiczne 2015/2016

Pierwsza lekcja permakultury

Pierwsza lekcja permakultury

Budowa ogródka permakultury

Budowa ogródka permakultury

Zajęcia ekologiczne 2014/2015

Zajęcia ekologiczne 2014/2015

Zajęcia ekologiczne 2013/2014

Zajęcia ekologiczne 2013/2014

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Biuletyn Informacji Publicznej