O nas
MIEJSKIE PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE W ZAGÓROWIE
PRZEDSZKOLE WSZECHSTRONNE I AKTYWNE
„Ale jedno jest przedszkole w Zagórowie.
To przedszkole, w którym zawsze jest wesoło.
Tu, gdzie każde dziecko śmieje się do dziecka
I gdzie uśmiech tak się toczy jak piłeczka…”
…brzmią słowa naszego przedszkolnego hymnu w każdej ważnej dla nas chwili. I jak wskazują – jesteśmy jedynym przedszkolem w naszej niedużej gminie.
Czujemy, że jesteśmy odpowiedzialni za budowanie obrazu edukacji przedszkolnej w społeczeństwie lokalnym.
Od 2008 roku, dzięki staraniom władz Gminy Zagórów nasze przedszkole mieści się w nowym budynku – nowocześnie urządzonym i dobrze wyposażonym.
Staramy się, aby nie tylko wygląd przedszkola nas wyróżniał, ale by wyróżniała nas także jakość naszej pracy.
METODY
Cenimy sobie doświadczenie, ale nie boimy się również innowacji. Dlatego trosce o wszechstronny rozwój naszych przedszkolaków, oprócz tradycyjnych metod wychowania przedszkolnego, wykorzystujemy również metody innowacyjne. Kadra pedagogiczna skończyła wiele kursów, szkoleń i warsztatów uprawniających nas do ich wykorzystywania. O doborze metod decydują nauczycielki prowadzące grupę w zależności od rozwoju i możliwości dzieci.
Od kilku lat edukacja matematyczna w naszym przedszkolu opiera się na założeniach „Dziecięcej matematyki” autorstwa prof. Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej i mgr Ewy Zielińskiej. W czasie zajęć ruchowych wykorzystujemy elementy „Metody Ruchu Rozwijającego” Weroniki Sherborne , Metodę Orffa, Metodę Labana czy Metodę Kniessów. W zajęciach muzycznych pojawia się „Metoda aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss”. Podczas pracy wspomagająco – korygującej wykorzystujemy „Metodę Dobrego Startu” prof.. Marty Bogdanowicz czy „Wzory i obrazki” M. Frostig i D. Horne.. Proponujemy dzieciom także zabawy wg „Odimiennej metody nauki czytania” dr Ireny Majchrzak lub elementy modelu edukacyjnego „Naturalnej nauki języka”. Dzięki stosowaniu różnorodnych metod możemy stworzyć warunki do indywidualnego rozwoju każdego dziecka, uatrakcyjnić zajęcia, zapewnić wszechstronny rozwój, prowadzić profilaktykę niepowodzeń szkolnych - w razie potrzeby korygować zaburzone funkcje.
PROGRAMY, AKCJE
Okres wychowania przedszkolnego to najlepszy czas na rozpoczęcie kształtowania świadomości proekologicznej, prozdrowotnej oraz prospołecznej. Najmłodsze dzieci najszybciej uczą się poprzez praktyczne doświadczenie. W ramach edukacji ekologicznej co roku uczestniczymy w ogólnopolskich akcjach „Sprzątania świata” we współpracy ze Starostwem Powiatowym. Aktywnie spędzamy również Dzień Ziemipodczas złazików ekologicznych. Wspólnie uczestniczymy w akcji „zbierania baterii” we współpracy z Organizacją Odzysku Publicznego „REBA” – zbieramy baterie i oddajemy je do utylizacji.
Dbając o zdrowie fizyczne realizujemy programy profilaktyczne „Moje dziecko idzie do szkoły”, „Czyste powietrze wokół nas” oraz „ Bądźmy zdrowi – wiemy, więc działamy” we współpracy ze Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną. W ramach zajęć odbywają się m.in. pogadanki, oglądanie filmów, konkursy plastyczne, wystawy prac dzieci, spotkania ze specjalistami – lekarzem, pielęgniarka, higienistką, logopedą dla dzieci i rodziców. Odbył się również festyn „Żyj zdrowo, jedz kolorowo”.
Nie zapominamy również o zdrowiu psychospołecznym dzieci. Od 2008 roku realizujemy program „Przyjaciele Zippiego”. Program „Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-7 lat, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Właścicielem programu jest angielska fundacja „Partnership For Children”. W Polsce jedynym przedstawicielem PFC jest centrum Pozytywnej Edukacji. Program jest znany i realizowany w wielu krajach świata. W tym roku nasze przedszkole organizowało uroczystość podsumowania tegorocznej edycji realizacji programu. Gościliśmy panią Iwonę Hudańską - koordynator programu w naszym regionie, przedstawicieli władz z naszej gminy i naszego powiatu oraz panie nauczycielki realizujące program w różnych placówkach rejonu konińskiego.
Niektóre grupy miały okazję pracować według założeń autorskiego programu „Komputer – mój przyjaciel” napisanego przez mgr Edytą Klocek. W ramach tego programu dzieci uczyły się podstaw pracy z komputerem oraz wdrażały się do bezpiecznego, racjonalnego i higienicznego wykorzystania komputera.
Aktywnie kształtujemy postawy prospołeczne u naszych dzieci. Co roku, przed świętami Bożego Narodzenia, organizujemy zbiórki darów dla dzieci z Domów Dziecka w Turku i Kaliszu pod hasłem: „I ty możesz zostać świętym Mikołajem” oraz uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”.
Uczestniczyliśmy, na zaproszenie Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, w akcji humanitarnej „Wielkopolska – dzieciom afgańskim”, mającej na celu pomoc dzieciom afgańskim poszkodowanym w czasie działań wojennych. Akcja była organizowana na prośbę Sił Zbrojnych biorących udział w misji ISAF w Islamskim Państwie Afganistanu w ramach prowadzonej z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu współpracy cywilno – wojskowej. Celem akcji była zbiórka zabawek wśród dzieci i młodzieży w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie województwa wielkopolskiego.
Od kilku lat zbieramy plastikowe nakrętki od butelek na rzecz dzieci chorych. Wszystkie akcje spotkają się z dużym zainteresowaniem ze strony Rodziców i dzieci z naszego przedszkola. Podczas każdej z akcji widać, że nasze dzieci i ich rodzice oraz pracownicy przedszkola mają wielkie serca i potrafią dzielić się z innymi tym, co posiadają.
Duże zaangażowanie uczestników prowadzonych akcji wdraża ich do rozumienia potrzeb innych ludzi oraz rozwija sferę uczuciową. Pokazuje, że już przedszkole może rozwijać społecznie, uwrażliwiać, uczyć współpracy na rzecz innych i dobra wspólnego.
WYCIECZKI
Wycieczka jest dziedziną ułatwiającą zaangażowanie dzieci w proces doświadczalnego poznawania zaangażowania świata. Wycieczki przedszkolne wychodzą naprzeciw naturalnym potrzebom dzieci, łącząc ze sobą dwie formy ludzkiej działalności: uczenie się i zabawę. Kilkukrotnie w każdym roku szkolnym nasze dzieci wyjeżdżają w różne ciekawe miejsca.
Wycieczki do teatru oraz do muzeum wyrabiają nawyk korzystania z dóbr kulturalnych oraz właściwego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej. Odwiedziny w Salach i Centrach Zabaw krzewią kulturę fizyczną. Zwiedzanie Komendy Straży Pożarnej, Komendy Policji, przychodni, biblioteki, apteki, poczty, fabryki bombek itp. poprzez bezpośrednie doświadczenie zapoznaje z pracą ważnych osób oraz funkcjonowaniem w/w placówek. Zwiedzanie Gospodarstw Agroturystycznych, Nadleśnictwa, Parku Krajobrazowego zbliża dzieci do przyrody i uczy zachowań proekologicznych. Odwiedzanie ważnych miejsc pamięci narodowejnp. grobów poległych żołnierzy i składanie kwiatów w tych miejscach kształtuje już od najmłodszych lat postawy patriotyczne.
Wszystkie wycieczki stanowią dla dzieci dobrą zabawę, integrację w grupie i poza nią, zapewniają nowe przeżycia i doświadczenia. Dla nauczycieli są okazją do lepszego poznania dzieci w warunkach poza przedszkolnych.
KONKURSY
Wiek przedszkolny to okres, w którym rozwijają się różne uzdolnienia. Należy je jak najwcześniej rozpoznać i rozpocząć pracę nad ich rozwijaniem. Jedną z możliwości rozwijania uzdolnień jest zapewnienie dzieciom udziału w konkursach. Uczestniczymy w wielu konkursach, do których jesteśmy zapraszani przez przedszkola i instytucje nie tylko na terenie naszej gminy. Sami również jesteśmy inicjatorami konkursów, do których zapraszamy nauczycieli i dzieci z przedszkoli z naszego powiatu.
Konkursy mają szeroki zakres. Przygotowujemy dzieci do konkursów plastycznych, muzycznych – śpiewu i tańca, oraz sportowych. Co roku uczestniczymy w konkursach plastycznych w okolicach Święta Pluszowego Misia na zaproszenie lokalnej biblioteki oraz zaprzyjaźnionego przedszkola z naszego powiatu. Przygotowujemy dzieci do lokalnego „Przeglądu Kolęd i Pastorałek” oraz Przeglądu Piosenki Przedszkolaków „Do Re Mi”. Dzieci uczestniczą także regularnie w „Przeglądach Tańca Europejskiego”. Z każdego konkursu przywozimy nagrody i wyróżnienia. Naszym sukcesem są częste nominacje do regionalnych, a nawet wojewódzkich etapów konkursu „Do Re Mi”. Nasze dzieci uczestniczą z sukcesami także w różnych „Spartakiadach Sportowych”. Na teranie naszego przedszkola odbył się konkurs ekologiczny „Cuda z odpadów”, do którego zaprosiliśmy dzieci z przedszkoli naszego powiatu oraz konkurs plastyczny „Jesienne drzewo”. Na koniec każdego konkursu odbywają się ogólnoprzedszkolne uroczystości, pełne nagród i wesołej zabawy dla przedszkolaków, kadry i gości. Udział w konkursach to dla dzieci możliwość rozwijania uzdolnień i zwiększenie poczucia własnej wartości, a dla nas duma z osiągnięć dzieci i promocja placówki w środowisku.
UROCZYSTOŚCI
Uroczystości przedszkolne i rodzinne to szczególny sposób pracy z dziećmi. Uatrakcyjniają pobyt dzieci w przedszkolu. Są też doskonałym sposobem na zacieśnienie więzów przedszkola z rodzinami dzieci.
W nasz kalendarz wpisały się uroczystości znane i popularne także w innych przedszkolach jak: Pasowanie na Przedszkolaka, Dzień Edukacji, Andrzejki, Mikołajki, Jasełka i Wigilia, Dzień Babci i Dziadka, Karnawałowy Bal Przebierańców, Dzień Kobiet, Powitanie Wiosny, Dzień Mamy i Taty, Dzień Dziecka, Zakończenie Przedszkola. Ale przygotowujemy także uroczystości mniej znane lub całkowicie innowacyjne.Do imprez tych należą np. „Basiowy Bal Pasiastych” czy „Zatańcz z nami”. „Basiowy Bal Pasiastych” - pod tym tajemniczym hasłem kryją się spotkania organizowane na cześć Basi - głównej bohaterki książki Zofii Staneckiej. Basia jest małą dziewczynką, która chodzi do przedszkola. Przeżywa różne przygody, styka się z ważnymi dla niej problemami i próbuje sobie z nimi radzić. Basia uwielbia paski, zwłaszcza biało – czerwone i dlatego wszyscy tego dnia w przedszkolu są ubrani w paski od góry do dołu. Podczas balu dzieci śpiewają dla Basi piosenki, uczestniczą w różnych konkursach i zabawach oraz bawią się przy wesołych pląsach.
„Zatańcz z nami” – to majowa uroczystość, zainspirowana ogólnopolską imprezą „Zatańcz z KLANZĄ”, organizowana popołudniami poza terenem przedszkola – zazwyczaj na Miejskim Stadionie, na którą zapraszamy dzieci z naszego miasta i okolic oraz ich rodziny. Przez godzinkę lub dwie wspólnie tańczymy przy piosenkach i pląsach dobrze znanych dzieciom. Cieszymy się, że na uroczystość tą przychodzą nie tylko dzieci z naszego przedszkola, ale także ich kuzyni, koleżanki i koledzy. Uroczystość cieszy się dużym zainteresowaniem lokalnym.
W szczególny sposób obchodzimy również „Dzień Ziemi” oraz „Dzień Rodziny”. W Dzień Ziemi co roku organizowany jest złazik ekologiczny. Dzieci pod opieką pracowników przedszkola spacerują po naszym mieście i propagują wśród przechodniów zdrowy tryb życia oraz ochronę środowiska. (rozwiązują przygotowana dla nich ekologiczne zagadki i zadania, rozdają przechodniom przygotowane wcześniej ulotki z ekologicznymi hasłami lub częstują własnoręcznie przygotowanymi zdrowymi daniami – sałatkami i owocowymi koreczkami). Do współpracy udało nam się namówić młodzież z pobliskiego gimnazjum.
Dzień Rodziny – to grupowe pikniki w „zielonych miejscach” najczęściej w Gospodarstwach Agroturystycznych, podczas których dzieci, rodzice i pracownicy przedszkola mają czas na integrację podczas wspólnych zabaw, konkursów i poczęstunku. Tradycją przedszkolną stało się, że podczas większości uroczystości jesteśmy wszyscy podobnie ubrani. Przykładem mogą być Mikołajki, gdy całe przedszkole mieni się różnymi odcieniami czerwieni, gdyż tego dnia każdy musi ubrać się w coś czerwonego, Dzień Wiosny lśni zielenią, a w Basiowy Bal Pasiastych mienią się w przedszkolu różnego rodzaju ubrania w paski. Niektóre uroczystości obchodzimy wspólnie z rodzinami naszych podopiecznych, a niektóre w naszej społeczności przedszkolnej. Miłym akcentem tych spotkań jest fakt, iż uczestniczą w nich nie tylko dzieci i nauczycielki, ale także pozostali pracownicy przedszkola. Wspólnie z nami bawią się i tańczą, przebierają się oraz sprawiają niespodzianki. Od pani intendentki i pań kucharek na dzień Wiosny dostajemy „zielone” kanapki, na Święto Misia” – misie Lubisie, na Boże Narodzenie czy Wielkanoc – świąteczne słodkości.
Ważnym dla nas wydarzeniem jest także coroczny Bal Walentynkowy. Pomysłodawcą i realizatorem balu jest Rada Rodziców i pani Dyrektor. Bal organizowany jest przez Radę Rodziców i przeznaczony jest głównie dla chętnych rodziców i pracowników przedszkola, a dochód przeznaczony jest na atrakcje dla dzieci – wycieczki, teatrzyki itp. W przygotowaniu balu pomagają rodzice i pracownicy przedszkola.
GOŚCIE
Cenimy sobie zdanie osób doświadczonych w kreowaniu edukacji przedszkolnej. W naszym przedszkolu gościliśmy zasłużone dla edukacji przedszkolnej osoby. Kilkukrotnym gościem naszego przedszkola była pani mgr Ewa Zielińska - współautorka (wraz z prof. Edytą Gruszczyk-Kolczyńską) programów edukacyjnych, podręczników i artykułów dla rodziców i nauczycieli przedszkola. Jej działalność przyczyniła się do zmiany rzeczywistości przedszkolnej w zakresie wspomagania rozwoju umysłowego dzieci, zwłaszcza edukacji matematycznej. W naszym przedszkolu przeprowadziła "Warsztaty Edukacji Matematycznej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wg koncepcji prof. E. Gruszczyk - Kolczyńskiej", "Wspomaganie dzieci w rozwoju zdolności do skupiania uwagi, świadomego zapamiętywania i odtwarzania", "Ważniejsze wskazówki metodyczne i organizacyjne w realizacji podstawy programowej" oraz konferencję dla nauczycieli wychowania przedszkolnego z naszej gminy „Absolwent przedszkola w świetle nowej Podstawy programowej wychowania przedszkolnego". Podczas pracy chętnie korzystamy z jej rad i wskazówek.
Nieocenione pomysły do pracy z dziećmi, uporządkowanie naszej wiedzy wniosła podczas warsztatów pani mgr Jadwiga Pytlarczyk, nauczyciel dyplomowany, wieloletni dyrektor przedszkola i szkoły, doradca metodyczny i terapeuta, edukator. Autorka licznych publikacji dla nauczycieli oraz dyrektorów. Pracowałyśmy z panią Pytlarczyk nad tematem: Pomocy psychologiczno – pedagogicznej w przedszkolu, Diagnozy dzieci do podjęcia nauki w szkole podstawowej, Monitorowania i analizy procesów wspomagania rozwoju i edukacji. Program wychowania przedszkolnego jej autorstwa „W kręgu zabawy” jest od kilku lat programem przez nas realizowanym w pracy z dziećmi w naszym przedszkolu.
Gościła u nas także pani Wanda Kostrzyńska - była wieloletnia Dyrektor Przedszkola nr 407 w Warszawie, inicjatorka i prekursorka wprowadzenia Programu Odimiennej Metody Nauki Czytania autorstwa dr Ireny Majchrzak w przedszkolach na terenie Polski oraz wieloletnią współpracowniczkę autorki programu, jedyna osoba w Polsce upoważniona do prowadzenia szkoleń z zakresu metody odimiennej. Przeprowadziła u nas kurs z zakresu „Odimiennej metody nauki czytania”. Prezentowaną metodę wykorzystujemy podczas pracy z dziećmi.
Część naszej kadry miała okazję uczestniczyć w kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Forum Edukacyjnego, gdzie miały okazję spotkać się z autorytetami w dziedzinach pedagogiki, psychologii i metodyki oraz później podzielić się zdobytą wiedzą w czasie Rad Pedagogicznych.
Wszystkie te spotkania wspominamy bardzo miło. Były dla nas okazja do zdobycia nowych doświadczeń.
Cieszą nas bardzo nagrody i wyróżnienia, jakie otrzymują w konkursach nasi podopieczni. Miłe są słowa gości i przedstawicieli władz kierowane często pod naszym adresem.
Ale najlepszym podziękowaniem są słowa, które wypowiedziała ostatnio jedna z mam do naszej pani Dyrektor – że „idąc do pracy i oddając dziecko w nasze ręce jest tak spokojna, jakby oddawała dziecko pod opiekę najbardziej zaufanej i troskliwej babci” Takie słowa motywują nas i dodają sił do dalszej aktywnej, twórczej pracy. Sprawiają, że nasza misja (bo dobre nauczanie i wychowywanie małych ludzi to misja, nie praca) jest dobrze spełniana.
Codziennie rano o naszej edukacyjno - wychowawczej misji przypomina nam umieszczone nad wejściem do przedszkola i zawarte w Koncepcji i Programie wychowawczym Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Zagórowie motto – słowa Marii Konopnickiej:
„Trzeba dać dzieciom serce, piękno i uśmiech,
aby uczyły się kochać ludzi i wszystko, co je otacza…”
mgr Edyta Klocek
nauczyciel dyplomowany
w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Zagórowie